Reportáž: Jarní cena Brna 2024 očima Tomáše Gescheidta 2.5.2024

Reportáž: Jarní cena Brna 2024 očima Tomáše Gescheidta
Jarní cena Brna se konala v termínu 19. až 21. dubna 2024 za velmi chladného a skutečně "aprílového" počasí. V pátek a v sobotu se střídaly přeháňky a v sobotu večer byly 3°C, v neděli naštěstí nepršelo, ale místy byly přízemní mrazy.

Závod se jede pod hlavičkou Českomoravské asociace motocyklového sportu CAMS a organizoval jej Road Racing Club ze Dvora Králové nad Labem pod vedením Petra Civína. Závod se jede jako mistrovství a přebor České republiky na přírodních okruzích a Mezinárodní mistrovství Slovenské republiky. Součástí závodu je mezinárodní závod sidecarů International Sidecar Trophy.

Všechny závody měly kvalitní úroveň a zúčastnilo se jich více než 300 pilotů z České republiky, ze Slovenské republiky, z Německa, z Velké Británie, z Itálie, z Polska, z Rumunska, z Rakouska a ze Švýcarska. Závodu sidecarů se zúčastnili piloti z Německa, z Rakouska, ze Švýcarska, z Holandska, z Belgie, z Finska, ze Švédska, z Norska, z Estonska a z České republiky.

Součástí závodu byly kategorie Oldtimer a Classic 175 – 500 ccm, Supersport Open, kategorie 125 SP, 125 GP, 250 Open a Moto3, kategorie 400SSP a 300 SSP, Superbike Open, kategorie Supermono a Twin, Oldtimer 750 ccm, Classic nad 500 ccm + OPEN SBK, kategorie Legend a mezinárodní závod sidecarů International Sidecar Trophy.

V jednotlivých kategoriích se konaly 2 závody, první v sobotu se zrychlenou startovní procedurou a druhý (o trochu delší) v neděli se standardní startovní procedurou. Závody nově "měřila" časoměřičská firma Chronovision pod taktovkou italského a česky mluvícího pilota Pierre Coppy.

Přítomni byli českoslovenští veteráni – mimo jiné Peter Baláž, Miloš Sedlák, Bedřich Fendrich, Jan Dobiáš, Jiří David, Kamil Hrušecký a Miroslav Felgr, v roli mechanika fungoval Milan Horák, v neděli do "depa" zavítal také Karel Abraham.

20. dubna oslaví padesátiny slovenský hlasatel a hudebník Slovenského národního divadla Richard Karnok. Podle původních informací do Brna na Jarní cenu nemohl přijet, ale v neděli se objeví a společně s kolegou se ujme hlasatelství. Gratulujeme!

Oldtimer a Classic 175 – 500 ccm
Sobotní závod se jel na 6 kol, v neděli na 8 kol.

Sobotní a nedělní závod kategorie C250 vyhrává německý pilot Chris Meyer na stroji Morbidelli VR125 před Petrem Petružálkem a Filipem Římalem – oba na motocyklu Yamaha TZ.

Sobotní a nedělní závod kategorie C350 vyhrává ve skutečně zimním počasí další německý pilot Wolfgang Völk před Jiřím Švihnosem (oba Yamaha TZ). V sobotu byl třetí David Schmidt, v neděli Marcel Mazalovský – oba na strojích Yamaha TZ.

Oba závody kategorie OLD 250 vyhrává Milan Bango na stroji Yamaha TZ. V sobotu skončil druhý Josef Brill (Yamaha TD3) před Vítězslavem Bořeckým na stroji Suzuki T20, v neděli si oba piloti své pořadí vyměnili.

Sobotní a nedělní závod třídy OLD350 vyhrává Vítězslav Hatan před Miroslavem Jebavým a Šárkou Schmidtovou – všichni na motocyklech Yamaha TR3.

Sobotní i nedělní závod kategorie OLD500 vyhrává Ondřej Mráz na motocyklu Honda Drixton.

Supersport Open
Závod v sobotu se jel na 7 kol, v neděli na 12 kol.

Při Jarní ceně Brna nestartuje Petr Najman na stroji Ducati příčinou je pokažená řídící jednotka. Závody "supersportů" byly přesto vynikající. V sobotu a v neděli vyhrává Jonáš Kocourek z týmu SP Race Project jeho motocyklem je nová Ducati V2 před Markem Červeným z týmu WRP Wepol Racing na stroji Triumph 765RS – rozdíly jsou v sobotu o 6166 sekundy, v neděli o pouhých 121 tisícin sekundy!

Jonáš Kocourek letos nepojede německý šampionát IDM, loni tam obsadil 11. pozici. Startuje v šampionátu Alpe Adria s pneumatikami Pirelli. Jeho mentorem je Lukáš Pešek, jinak též vítěz dvou závodů mistrovství světa MotoGP v kategorii 125 cm3. Kocourek vede oba závody způsobem start – cíl a kvůli veliké zimě si (zejména v neděli) stěžuje na nedostatek "gripu". Jeho pneumatiky v neděli "sjíždí" mnohem více nežli Marek Červený. Ten je s výsledkem závodu velmi spokojen i když "Kocour" mu nedal šanci zvítězit.

O třetí místo v sobotním a nedělním závodě zápolili Michal Chalupa a Vojtěch Schwarz – oba na strojích Yamaha R6. V obou případech byl úspěšnější Chalupa – v sobotu o pouhých 0120, v neděli o 2981 sekundy. Pátou pozici v sobotním závodě vybojuje Slovák Tomáš Svitok (Honda) v neděli britský pilot Gary Johnson na Triumphu 765RS.

Anna Malinová z Wonder Women Racing Teamu na stroji Yamaha R6 byla v sobotu jako nejlepší žena 19., v neděli v předposledním kole v úseku "Stadión" havaruje.

Nejrychlejší kolo zajel v sobotu časem 2:08882 Jonáš Kocourek, v neděli časem 2:08844 sekundy Marek Červený.

Kategorie 125 SP, 125 GP, 250 Open a Moto3
Sobotní závod se jel na 6 kol, v neděli na 11 kol.

V sobotním závodě kategorie Moto3 byl nejrychlejší Jan Verner před Janem Gureckým. Oba jsou členy Brno Circuit Junior Racing a startují na motocyklech KTM RC4R. V neděli si oba piloti své pozice vyměnili zvítězil způsobem start – cíl Jan Gurecký před Janem Vernerem. V sobotu byl rozdíl pouhých 21 tisícin sekundy, když Jan Gurecký ve "Schwantzovce" vede, ale zdržel se v poslední zatáčce, v neděli to bylo 18866 sekundy. Jan Gurecký letos nepojede NTC, věnuje se atletice a baví jej sprinty a skok do dálky. Gurecký jede s pneu Dunlop a hlavně v neděli označil závod za OK. Janu Vernerovi v prvním kole nedělního závodu vypadl převodový stupeň a Gurecký mu ujel. Třetí místo obsadil v sobotu i v neděli Lukáš Berger na motocyklu Honda NSF.

V sobotu obsadil v kategorii 125GP první místo Němec Chris Meyer před veteránem Oldřichem Podlipným a Martinem Krtičkou – všichni na strojích Honda RS125. V neděli se prosadil na stejném motocyklu Patrik Kolář, kterému klouzala zadní pneu Dunlop. Druhou pozici obsadil Oldřich Podlipný před německým pilotem Chrisem Meyerem.

V kategorii 125SP obsadil v sobotním závodě první pozici Lukáš Fikker před Michalem Veckem a Jakubem Horynou – všichni na strojích Aprilia RS125, v neděli je první Michal Vecko před Jiřím Bursou (Aprilia RS125) a Markem Zimou na motocyklu Cagiva Mito.

Ve třídě 250OPEN obsadil v sobotu i v neděli jediný pilot na startu René Horák na stroji Suzuki.

Nejrychlejší kolo zajíždí v sobotu časem 2:26255 Jan Verner, v neděli časem 2:23373 sekundy Jan Gurecký – oba v kategorii Moto3.

Kategorie 400SSP a 300 SSP
Závod v sobotu se jel na 6 kol, v neděli na 11 kol.

Viktor Čech startuje v kategorii SSP300 na stroji Kawasaki Ninja400. Je mu pouhých 13 let (narozen 25.02.2011) a má miniaturní postavu, ale na motocyklu to náramně umí, když zkušenějšího Daniela Turečka na stejném motocyklu poráží o 0084 a o 0346 sekundy. Přitom Viktor Čech jel v sobotu na stroji upraveným na mokrou silnici a teprve v neděli má motocykl na sucho. Viktor Čech: "V neděli jsem si musel hlídat brzdy, aby mne Tureček nepředjel". Daniel Tureček k tomu říká: "V nedělním závodě jsem se ve druhém kole dostal do čela, pak jsem byl Čechem předjet. V posledním kole mě zpomalili závodníci jedoucí o kolo zpět. Oba závody byly naprosto perfektní".

Třetí v sobotním závodě skončí Kevin Šustr na motocyklu Kawasaki Ninja400. V neděli skončí na třetí pozici Ladislav Veverka na stejném stroji.

V napínavé kategorii SSP400 skončí na první pozici slovenský pilot Boris Korčák (Kawasaki ZX4RR) o 0175 sekundy před Patrikem Horákem, třetí místo obsadí Roman Skoupý na stroji stejné značky jako vítěz. V neděli je první Patrik Horák o 0163 sekundy před Borisem Korčákem, třetí v pořadí je Roman Skoupý.

Kristýna Jakesch z Wonder Women Racing Teamu skončí v sobotu jako nejlepší ženská účastnice osmá, v neděli se jí sice nezdaří start, ale opět jako nejlepší žena obsadí jedenáctou pozici.

Nejrychlejší kolo zajíždí Daniel Tureček - v sobotu časem 2:31738 a v neděli časem 2:20121 sekundy.

Superbike Open
Sobotní závod se jel na 7 kol, v neděli na 12 kol.

Sobotní závod "superbiků" vyhrál Ladislav Chmelík se starším strojem BMW S1000RR z roku 2015. Chmelík své vítězství daruje svojí dceři Emě, která úspěšně bojovala s leukémií v roce 2023, Chmelík nejede ani jeden závod. Chmelík vyhrál díky úspěšnému závěru, kdy o pouhých 0056 sekundy překonává Miloše Čiháka. Čihák: "Závod jsem prohrál až v posledním kole, jsem ale s výsledkem spokojen".

Třetí místo obsadí Jiří Brož na motocyklu Ducati, který vede v 1. kole a je omezován nedostatečnou trakcí. Čtvrtou pozici obsadí Richard Balcar (Honda), rozdíl mezi Šustrem a Balcarem je pouhých 0676 sekundy. Páté místo obsadí italský pilot Heros Mennito a stroji Aprilia RSV4. Na neobvyklé šesté pozici skončí Michal Prášek na motocyklu BMW S1000RR. Po dojezdu se dozvídám, že Prášek použil mokré pneumatiky (závod je označen jako mokrý), piloti před ním použili "slicky".

Michal Prášek letos pojede mistrovství Alpe Adria, mistrovství ČR na přírodních okruzích a sveze se také ve vybraných závodech IDM a IRRC. S motocyklem z roku 2018 si všechno vynahradí v nedělním závodě, kdy šetří pneumatiky Pirelli, zatáhne až ke konci závodu a vítězí o pouhých 0510 sekundy před Jiřím Brožem, který vede v 8. až 11. kole a v závěru opotřeboval pneumatiky Pirelli. Prášek: "S výsledkem závodu jsem velmi spokojen!" Třetí místo obsadí Miloš Čihák před vítězem ze soboty Ladislavem Chmelíkem, pátou pozici obsadí Miroslav Pokorný na stroji Yamaha R1. Závod o Jarní cenu Brna vynechá Karel Pešek, který startuje ve vytrvalostním závodě v Le Mans.

Nejrychlejší kolo zajede v sobotu časem 2:08876 sekundy Miloš Čihák, v neděli časem 2:06535 sekundy Michal Prášek.

Kategorie SUPERmono a TWIN
Sobotní závod se jel na 6 kol, v neděli se jelo 11 kol.

V sobotním závodě kategorie TWIN v prvním kole havarují na "stadionu" Marek Červený a Petr Najman (oba na motocyklech Aprilia RS600), Najman si odnáší prodřený malíček na levé ruce. V závodě zvítězí slovenský pilot Ľudovít Krušina (Aprilia RS600) o druhou pozici bojují Martinem Hrstkou, David Hanzalík, Ondřej Blažek, Aleš Sýkora a David Kužela (všichni na strojích Aprilia RS600) mezi nimiž je v cíli rozdíl 1853 sekundy.

V neděli vyhrál suverénním způsobem Marek Červený o 21480 před bývalým pilotem SUPERmono Petrem Najmanem, který je "handicapován" včerejším pádem. Souboj o třetí místo nakonec vybojoval Aleš Sýkora před Martinem Hrstkou a sobotním vítězem Ľudovítem Krušinou s rozdílem v cíli pouhých 433 tisícin sekundy. "Třetí pozicí jsem příjemně překvapen, je to moje první "bedna" s licencí" svěřil se po skončení závodu Aleš Sýkora.

Adéla Ouředníčková se narodila 28.12.2005 a startuje ve "twinech" na stroji Yamaha R7 a pneumatikami Pirelli v týmu DafitMotoRacing. Letos pojede v mistrovství světa žen, které bude probíhat v rámci MS Superbiků. Ráda by dojížděla na bodech a ve vybraných závodech chce obsadit pozici mezi prvními deseti. Na Jarní ceně Brna byla v obou závodech nejúspěšnější ženou a nejlepší mezi pilotkami firmy Yamaha obsadí v sobotu osmé a v neděli desáté místo. Veronika Hankocyová startuje také letos v ženském týmu WonderWomenRacing v zimním a větrném počasí plném přehánek obsadí desátou resp. třináctou pozici. V neděli jí klouzala zadní pneumatika a měla problém s elektronikou.

V kategorii SUPERmono vyhrává v sobotu německý pilot Moritz Nestler na bývalém Najmanově motocyklu JP Honda 450 před Davidem Řezáčem (HDR) a Markem Němečkem KTM), v neděli zvítězí David Řezáč před Markem Paulem (Husqvarna) a Honzou Hukem (Kramer).
Nejrychlejší kola zajede v sobotu časem 2:27,790 sekundy Moritz Nestler a v neděli časem 2:25,647 sekundy David Řezáč.

Oldtimer 750 ccm, Classic nad 750 ccm + OPEN, SBK, kategorie Legend

Sobotní závod se jel na 6 kol, v neděli na 11 kol. V kategorii OLD750 zvítězí v sobotu a v neděli Angličan James Walker na stroji Suzuki. V kategorii C750 vyhrává v sobotu a v neděli Slovák Tomáš Krajčí na stroji Sparton500. V kategorii COPEN vyhrává v sobotu a v neděli Petr Kuchařík na stroji Honda. V kategorii CSBK vyhrává oba závody slovenský pilot Roman Krajčo na stroji Ducati před Miroslavem Medkem (Honda VTRSP). V kategorii CLEGEND zvítězí v sobotu Jan Gvuzd (Kawasaki), v neděli Petr Hýl (Yamaha). Nejrychlejší kolo zajíždí v sobotu časem 2:22,006 sekundy a v neděli časem 2:19,754 sekundy v kategorii CSBK Roman Krajčo.

Kategorie International Sidecar Trophy

Sobotní závod byl vypsán na 8 kol, v neděli se jelo 12 kol. V atraktivních závodech sidecarů zvítězí v sobotu i v neděli německo-švýcarská posádka Sophie Roscher/Anna Burkardt na stroji BMW 1000, která v obou závodech vede způsobem start - cíl. V sobotu obsadí v závodě do 1000 cm3 druhou pozici nizozemsko-belgická posádka Hilbert Talens/Frank Claeyz, třetí je německo-švýcarská posádka Peter Schröder/Carolin Zimmerman. V neděli je závod v 1. kole přerušen červenou vlajkou po havárii posádek 3 Robert a Richard Kochlfögl, 8 Jürgen Damascke/Steffen Rähder a 36 Jaanus Kompus/Avo Kuusk, po „restartu“ se jede 10 kol. Druhou pozici obsadí v závodě do 1000 cm3 německá dvojice Markus Volland/Lena Gubernath před posádkou Hilbert Talens/Frank Claeyz. V závodě do 600 cm3 v sobotu zvítězí německo-česká dvojice Markus Venus/ Ondřej Sedláček, druhé místo obsadí finská posádka Petri Makkula/Jaana Soppa a třetí je rakousko-česká dvojice Michael Grabmüller/Ondřej Kopecký. V neděli v závodě vyhrává posádka Enrico Wirth/Werner Lüttke z Německa před dvojicí Petri Makkula/Jaana Soppa a Markus Venus/Ondřej Sedláček. Nejrychlejší kolo zajíždí v sobotu a v neděli posádka Sophie Roscher/Anna Burkardt v kategorii do 1000 cm3 časem 2:17,391 resp. 2:17,244 sekundy. Na závěr dejme slovo předsedovi výkonného výboru divize přírodních okruhů panu Petru Civínovi: „Závody se jely v zimním počasí, ale výsledky jsou v řadě případů velmi těsné. Když mi „staří chlapi“ jako Prášek nebo Čihák říkají, že to bylo OK, jsem velmi spokojen!“

Text a foto: Tomáš Gescheidt  

Prohlédněte si fotogalerii ZDE


5.6.2024

Fotogalerie ES Branky

Mrkněte na povedenou fotogalerii z víkendového závodu ES Branky od Jakuba Švehly (MotorMax). PROHLÉDNOUT...

číst více


13.5.2024

Prezentace - Cross Country OPEN Liberec 2024

Níže naleznete odkaz na prezenaci akce konané v Liberci - Enduro Sprint Liberec 2024 - nedělní...

číst více


2.5.2024

ES LIBEREC - PÚ 1. ZMĚNY PRO MČR II !!!, VYHLÁŠENÍ SOBOTA

Z důvodu absolutního naplnění kapacity startujících a zachování sportovní hodnoty podniku v Liberci, dochází k následujícím změnám: MČR II E1, E2 a VETERÁN OPEN budou startovat v...

číst více


2.5.2024

Reportáž: Jarní cena Brna 2024 očima Tomáše Gescheidta

Jarní cena Brna se konala v termínu 19. až 21. dubna 2024 za velmi chladného a skutečně "aprílového" počasí. V pátek a v sobotu se střídaly přeháňky a v sobotu večer byly 3°C, v...

číst více


24.4.2024

Enduro Sprint Liberec 2024

MISTROVSTVÍ ČR ENDURO OPEN 2024 4.5.2024 - 5.5.2024...

číst více


9.4.2024

Jarní cena Brna: Uzávěrka přihlášek

Ještě do středy 10.4.2024 můžete posílat přihlášky na Jarní cenu Brna 2024. Snížené startovné musí být na účtu připsáno do pátku 12.4.2024. Přihlášku najdete zde, propozice...

číst více


2.4.2024

Enduro Sprint Liberec – propozice

Byly zveřejněny propozice k dalšímu závodu ES, který se uskuteční 4. - 5. května v Liberci. Propozice najdete...

číst více


28.3.2024

Probíhající změny v pojištění

Vážení závodníci, aktuálně dochází ke změně pojišťovacího makléře. Nové dokumenty a kontakt na nového makléře budou zveřejněny v týdnu po velikonočních svátcích....

číst více


25.3.2024

Fotoreportáž: První závody Enduro Sprintu ve Znojmě

O uplynulém víkendu se ve Znojmě uskutečnily první závody Enduro Sprintu v letošní sezóně. Podívejte se na fotogalerii, kterou vám zprostředoval portál Motor-Max.cz (Foto: Roman...

číst více


14.3.2024

Jarní cena Brna 2024 - propozice

Byly zveřejněny propozice k letošní Jarní ceně Brna 2024, která se na Masarykově okruhu uskuteční 19. – 21. dubna. Propozice naleznete...

číst více


11.3.2024

ENDURO - REGISTRACE ES ZNOJMO SPUŠTĚNY

REGISTRACE ES ZNOJMO SPUŠTĚNY První letošní ES ve Znojmě už klepe na dveře další sezóny Endura...

číst více


15.2.2024

KALENDÁŘ PŘÍRODNÍCH OKRUHŮ CAMS 2024

CAMS – KALENDÁŘ ZÁVODŮ PŘÍRODNÍ OKRUHY 2024 Testování Slovakia Ring                       11.04.2024 Jarní cena...

číst více


14.2.2024

KALENDÁŘ DIVIZE ENDURA CAMS 2024

Kalendář ke stažení...

číst více
22.11.2023

LICENCE 2024

Od 1.12. 2023 bude možné vyřízení jezdecké licence pro následující rok. Teamové licence je možné vyřizovat již nyní. Podmínky ani ceny za licence se nemění. Žádost o...

číst více